Persepolis je starověké město, které leží na území dnešního Íránu a od roku 1979 je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Bývalo hlavním městem bájné Persie a ve své době představovalo jedno z nejkrásnějších měst na světě. Město Persepolis bylo založeno asi mezi léty 518 – 515 př. n. l., přesný rok založení města není znám.
Začal jej stavět král Darius I. ihned po svém nástupu na trůn. Postavil většinu města a stavbu pak dokončil jeho syn Xerxes. Město Persepolis bylo postaveno na umělém kopci – terase, jehož výška byla cca 18 m nad okolní krajinou. V překladu znamená Persepolis „město Peršanů“, pozdější překlad zní také „zničené město“.
Veškeré paláce byly stavěny z vápence, který se těžil v okolních horách. Stropy paláců byly z červeného libanonského cedru, zdi byly pokryty hedvábím. Byla použita speciální stavební technika, kdy kameny byly na sebe kladeny bez malty, poté byly spojeny železnými svorníky a zality olovem. Ve výstavbě paláců se projevovaly vlivy hned tří kultur a to mezopotamské, řecké a egyptské. Hlavice sloupů pak mají čtyři různé tvary – lví, orlí, býčí a lidské.
Turisté se nyní mohou kochat rozlehlým palácovým komplexem, zbudovaným na umělé terase. Město mělo obrovské brány, kterými proudili do středu města poddaní z celé perské říše, aby vzdali hold svému králi. Perské území bylo tehdy rozsáhlé a rozmanité, což je znázorněno i na reliéfu na vstupním schodišti. V největším rozkvětu sahala perská říše od severní Afriky do Indie a na druhou stranu do Jižní Evropy. Poddaní přinášející dary svému králi se poté ocitli v obrovském čtvercovém přijímacím sále v Ápánádě. Zajímavostí je, že město nepotřebovalo ani hradby, protože všichni nepřátelé již byli podrobeni.
Město bylo zničeno Alexandrem Velikým roku 330 př. n. l. jako odplata za zničení Athén Xerxovými vojsky při řecko-perských válkách v 5. století.
Zdroj fotografií: Wikipedie