Pevnost Boyard – západní pobřeží Francie

Francie nabízí mnoho pamětihodností a turistických cílů, které stojí za to navštívit. Nejde je navštívit všechny naráz, ale postupně určitě ano. Dnešní toulka vás zavede na západní pobřeží Francie, kde navštívíme tajuplnou pevnost Boyard. O pevnosti Boyard slyšel snad každý. V minulosti běžela v televizi soutěž Klíče od pevnosti Boyard, kde soutěžící museli plnit různé náročné úkoly, které když úspěšně splnili, tak získali indicii či klíč.

 Úkoly byly různě fyzicky či psychicky náročné a obzvláště „oblíbené“ byly ty, kde bylo nutné najít indicii v hromadě různé havěti, přičemž indicie se obvykle nacházela připevněná na nějakém zvířátku. Na věži u otce Fura museli uhodnout zapeklitou hádanku, v případě nedostatku indicií „obětovat“ soutěžící a nakonec složit správné slovo, které otevře pokladnici. Pak už šlo jen o to, kolik peněz byli schopni v daném časovém limitu vynést za bránu, která se ke konci začala zavírat. Soutěž probíhala za účasti různých států (první verze byla francouzská), které si pravidla různě upravovaly a dodnes ji můžete vidět běžet v televizi. To byla jen připomínka, ale vraťme se k samotné pevnosti.

Pevnost Boyard se nachází mezi ostrovy Île-d’Aix a Île d’Oléron v úžině Pertuis d’Antioche u západního pobřeží Francie nedaleko známého a proslulého přístavy La Rochelle.  Prakticky ční z volného moře a na své návštěvníky bezesporu zapůsobí svou mohutností a nedobytností. Je 61 m dlouhá, 31 m široká a 20 m vysoká. Službu zde konalo 250 vojáků. Dostat se k ní můžete na motorovém člunu a jízda z pobřeží trvá asi 15 minut. Nápad postavit uprostřed moře pevnost vznikl v hlavě krále Ludvíka XVI. již roku 1666. Avšak realizace tohoto dechberoucího nápadu se ujal až Napoleon, který ji začal stavět roku 1801. Měla sloužit jako ochranný prvek Francie před útoky Velké Británie, se kterou Francie vedla spory a byla postavena na velmi strategickém místě.

Čtěte také:   Keukenhof – Holandsko

Postavení základů nebylo vůbec jednoduché a díky vzniklým problémům bylo nutné stavbu roku 1809 pozastavit. Vzkříšení stavby nastalo za vlády Ludvíka Filipa v roce 1837, kdy se vztahy těchto zemí opět zhoršily. Dostavěna byla o 20 let později, avšak se přišlo na to, že díky výraznému pokroku v dělostřelbě, již tak nějak není potřeba. Své využití však našla. Na konci 19. století pevnost sloužila jako vězení, poté byla na delší dobu opuštěna.

Celosvětovou slávu si získala až roku 1990, kdy se zde začala natáčet již zmiňovaná soutěž „Klíče od pevnosti Boyard“. Pevnost byla pro soutěž tohoto typu doslova jak dělaná, protože poskytovala dostatečně velký, odlehlý prostor, a velké množství místností a tajemných zákoutí, které ji půjčovaly tu pravou dobrodružnou atmosféru! Aby se sem lépe dostala televizní technika, tak k pevnosti byla instalována zařízení podobná vrtným věžím. Pevnost si můžete prohlédnout v televizní soutěži, nebo se na ni jeďte podívat osobně. Na tuto návštěvu budete určitě ještě dlouho vzpomínat!

Zdroj fotografií: Wikipedie

Kde se nachází Pevnost Boyard?







Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes